Otomotiv

OTOMOTİV TEST SİSTEMLERİ

Otomobil üretiminde mekanik test gerektiren birçok farklı malzeme bulunmaktadır. Endüstri değişiklikleri meydana geldiğinde, bu ;  sonuçta yürütülen test türlerini etkiler. Otomotiv, malzeme performansının bir tüketicinin araçla ilgili deneyiminin her bölümünü doğrudan etkileyeceği son derece rekabetçi bir endüstridir.

Malzeme testleri, Otomotiv Endüstrisinde önemli bir rol oynar. Otomotiv üretim sürecindeki her uygulama, bir emniyet kemerinin gerilme testi, bir debriyajın mukavemet testi veya bir araba gövdesindeki metalin iyileştirilmesi gibi benzersiz bir dizi test gereksinimi gerektirir. Ve yol boyunca herhangi bir ürün kusuru meydana gelirse, bunun ne zaman ve nasıl olduğunu belirlemek için malzeme testi kullanılabilir.

OTOMOTİV PARÇALARI İÇİN MALZEME TESTİ

Malzemelerin mukavemeti, otomotiv güvenliğinin önemli bir bileşenidir. Güvenlik kritik olduğundan, malzeme performansını sağlamak için standartlar mevcuttur. Bu nedenle, malzeme seçerken, standartları karşılamak için mukavemet değerlendirilmelidir.

Malzeme mukavemeti büyük ölçüde metal malzemelerdeki bileşim tarafından belirlenir, ancak polimerlerde kullanılan moleküllerin tipine ve yoğunluğuna bağlıdır.

Bu nedenle, malzeme mukavemetinin stabil olduğundan emin olmak için bir malzeme bileşimi analizi yapılmalıdır. Bunu yapmak için, ürün kalite kontrol personeli, metaller, reçineler ve diğer hammaddeler dahil olmak üzere otomobillerde kullanılan hammaddelerin mukavemet değerlendirmelerini ve bileşim analizlerini yapar.

Mukavemet değerlendirmeleri için çekme, basma, eğilme ve sertlik testleri kullanılmaktadır. Malzeme bileşiminin değerlendirilmesi, inorganik element analizi ve bileşik analizi gerektirir. Üreticiler, tedarikçilerden gelen malzemeler için kabul denetimlerinin yanı sıra, süreç sırasındaki kusurları da analiz eder ve bilgileri süreç iyileştirme için kullanır.

Yayların statik özelliklerinin test edilmesi, parçaların arıza testleri ve metaller, plastikler, kauçuklar ve filmler dahil olmak üzere malzemelerin mukavemet değerlendirmeleri gereklidir. Bunlar, kabul denetimlerini, malzeme değerlendirmelerini ve işleme nedeniyle özelliklerdeki değişiklikleri doğrulamak için testleri içerebilir. Testler ISO, ASTM ve diğer standartlara uygun olarak yapılabilir.

Araba gövdesi, motor ve süspansiyonun değerlendirilmesi, test sürecinin kritik bir yönüdür. Araba kapıları ve kaportaları, kullanılan sacın sağlamlığını değerlendirmek için test edilir. Universal Test Makineleri, otomobil gövde panellerinin ve diğer bileşenlerin üretiminde kullanılan yeni daha hafif, yüksek mukavemetli alaşımların mekanik özelliklerini ölçmek için kullanılır. Hem yakıt ekonomisi hem de güvenlik üreticiler için kritik öneme sahiptir, bu nedenle hafif, yüksek mukavemetli malzemeler çok önemlidir. Bu güçlü sac türünün geliştirilmesi ve kalite kontrolünün yapılabilmesi için çekme testi yapılması gerekmektedir. Üreticiler böylece proses sertleştirme katsayılarını (n değerleri), kopma mukavemetini ve elastik modülü belirleyebilirler.

Çekme Testi, otomotiv test sürecinin bir beygir gücüdür. Araba gövdesi için kullanılmasının yanı sıra O-ring, emniyet kemeri ve koltukları değerlendirmek için de kullanılır. Emniyet kemerlerinin kopma mukavemeti test edilir – tabii ki otomotiv güvenliğinin kritik bir yönü – ve ayrıca bir araba koltuğunun köpük kauçuğu. Araba koltukları ayrıca sıkıştırma testi kullanılarak değerlendirilir. Sürücüler araçlarında çok fazla zaman geçirebileceğinden konfor önemsiz değildir. Rahat bir araba koltuğu geliştirmek, itici ve onarıcı güçlerin tanımlanması ve ardından gerçek öznel değerlendirmelerle bağlantılı bir veri tabanı oluşturulması yoluyla gerçekleşir. Koltukların boyutu nedeniyle, genellikle geniş tasarımlı bir test cihazı gereklidir.

Düz şanzımanlarda, motor ve aktarma organları her değişimde debriyaj aracılığıyla bağlanır. Tahmin edebileceğiniz gibi, debriyaj sürüş sırasında yüzlerce veya binlerce kez çalışır ve optimum ayar gerektirir. Yüksek çıkışlı motorlar için, motor/aktarma sistemi bağlantısının gücü, motor gücünü iletmek için yeterli olmalıdır. Bu nedenle, debriyaj yayı kuvvetini değerlendirmek için mukavemet testi uygulanır. Yay sıkıştırma için sıkıştırma plakaları ve yer değiştirme ölçüm cihazları dahil olmak üzere çeşitli mastarlara sahip bir makine, hafif bozulmaların bile ölçülmesini sağlayabilir.

Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçiniz