Havacılık

HAVACILIK TEST SİSTEMLERİ

PARSROS, kanıtlanmış kapsamlı bir dizi çözümle havacılık ve uzay için gelişmiş malzeme test uygulamalarını destekler. Yüksek sıcaklıktaki ortamlarda mekanik yükler altında malzeme davranışının kesin olarak karakterizasyonunu gerektiren karmaşık malzeme testlerini anlıyoruz ve çok sayıda ilişkili veri toplama yöntemini bir araya getiriyoruz.

Tasarlanan ve üretilen uçakların güvenliğini sağlamak için mekanik özellikler, yapıları, mukavemetleri ve malzeme performansları açısından ölçülmekte ve değerlendirilmektedir. Hava ve uzay transfer araçlarının doğrudan maruz kaldığı çeşitli ortamlara göre değerlendirmeler yapılmaktadır.

Havacılık ve uzay endüstrisi için malzeme testleri, en üst düzeyde deneyim, sorumluluk ve yenilik gerektirir. Günümüz uçaklarında kullanılan hemen hemen her parça, bileşen ve montajda devam eden gelişmeler var.

Ürününüzün RTCA DO-160 ve ilgili tüm FAA yönetmelikleri dahil diğer standartlarla uyumlu olduğundan emin olmak için aşağıdaki malzeme testleri yapılmalıdır !!!!!

MEKANİK TESTLER

Çekme

Sıkıştırma ( Basma

Rulman

Kesme

Eğilme

Davul kabuğu

Çatlak yayılımı/çatlak büyümesi

Sürünme

Yorgunluk ( Yüksek devirli yorgunluk – Düşük devirli yorgunluk )

Yorulma testi, hem bir malzemenin bozulmadan önce dayanabileceği maksimum yükü hem de zayıflamadan önce dayanabileceği toplam tekrarlanan yükleme döngülerini belirler. Havacılık ve uzay üreticilerinin, kalıcı yapısal değişikliklere maruz kalmadan beklenen streslerden kurtulmak için doğru malzemeleri seçmelerine yardımcı olur.

Etki

Ön camlar ve burun tertibatlarından kanatlara ve motor gövdelerine kadar darbe testi, belirli bir malzemenin ölçülebilir bir darbeden kaynaklanan enerjiden sağ çıkma yeteneği hakkında önemli veriler sağlar. Tipik olarak yıkıcı koşullar altında, darbe testi, elemanlara ve çarpma olasılığına maruz kalan parçaların tedarikçileri için oldukça önemli sonuçlar verir.

Yanıcılık

Bir uçağın düzgün bir şekilde performans gösterme yeteneğinin yanı sıra, güvenliği büyük ölçüde onaylanmış tüm güvenlik düzenlemelerini karşılayan nitelikli parça ve malzemelerin kullanımına bağlıdır. Güvenlikle ilgili en önemli malzeme testlerinden biri, günümüz uçaklarında bulunan tekstil, yastık ve diğer imal edilmiş eşyaların yanıcılık testidir.

Termal

Genellikle uyduların ve uzay araçlarının yaşadığı aşırı sıcaklık değişiklikleriyle ilişkili olarak, termal testler, amaçlanan bir malzemenin hizmete girdikten sonra karşılaşacağı şiddetli termal dalgalanmalardan sağ çıkıp çıkamayacağını kontrol eder.

Kompozisyon

Günümüzün havacılık montajlarının çoğu kompozit malzemelerden oluşuyor, bu nedenle işletmelerin bu ürünleri tam olarak hangi malzemelerin oluşturduğunu bilmesi önemlidir – genellikle reçineler, termoplastikler ve/veya karbon fiber tertibatları. Kompozisyon testiyle, kullanmayı düşündüğünüz malzemelerin içinde tam olarak ne olduğunu bilirsiniz.

Kesme

Bir malzemenin kırılmadan önce ne kadar stres yaşaması gerekir? Bu sorunun cevabı çoğunlukla uyumluluk ve düzenleme standartlarında bulunsa da, bir malzemenin – yapıştırıcı da dahil olmak üzere – amaçlanan amaç için gerekli güce sahip olmasını sağlama yeteneği, en iyi şekilde kesme testi ile elde edilir.

Termomekanik Analiz

Cam, polimerler, seramikler ve laminatlar gibi malzemeler için, termomekanik analiz – aynı zamanda TMA olarak da anılır – herhangi bir doğrusal genleşmeyi veya bir malzemenin bu tür bir kuvvet nedeniyle yaşadığı faz değişimini belirlemek için sabit bir kuvvet uygular.

Bu tür değerlendirmelere örnek olarak, uçak malzemelerinin ve yapılarının mukavemetini ve rijitliğini değerlendirmek için statik testler, yorulma ve titreşimlere göre mukavemeti belirlemek için dinamik testler ve darbe mukavemeti ve kırılma özelliklerini değerlendirmek için darbe testi dahildir.

PARSROS, havacılık uygulamaları için malzemeler geliştirmek amacıyla hem malzeme geliştirmede fiziksel testler hem de kalite kontrolde tam ölçekli testler yoluyla edindiği teknik uzmanlığını uygulamaktadır.

Bilgi Almak İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçiniz