Ahşap

AHŞAP KERESTE

Ahşap ve kereste, ağaçların yapısal dokusunu oluşturan doğal organik malzemelerdir. Hem gerilimde hem de sıkıştırmada inanılmaz derecede güçlü bir malzeme oluşturan bir lignin matrisine gömülü selüloz liflerinden oluşurlar.

İki tür ahşap ürün vardır: Doğal ve Mühendislik.

Doğal ahşap doğrudan doğal büyüyen ağaçlardan hasat edilirken, mühendislik ürünü ahşap, doğal ahşaptan hasat edilen liflerin, doğal ahşapta bulunamayan özelliklere sahip bir malzeme sağlayan farklı bir birbirine geçen lif deseni oluşturmak için laminatlar veya yapıştırıcılar ile birleştirilmesiyle elde edilir.

 

Ahşap ve Kereste Testi

 

Ahşap ve ahşap ürünleri test etmenin en yaygın nedeni, çekme, basma ve eğilmede nihai veya kırılma mukavemetini belirlemektir. Mekanik testlerden geçen çoğu ahşap ürün, inşaat, mobilya ve genel mal imalat endüstrilerinde kullanılmaktadır. Bu endüstrilerdeki ahşap ve kereste ürünleri, bu kuvvetleri uygulamalarına bağlı olarak çeşitli biçimlerde ve kombinasyonlarda yaşayacaktır. Ahşap ve ahşap malzemenin ölçülen mukavemeti, belirli bir uygulama için kabul edilebilir bir aday olup olmadığını belirleyecektir.

 

Statik ve Dinamik Ahşap Test Yöntemleri

 

Ahşap ve ahşap malzeme, belirli bir uygulamaya uygunluklarını belirlemek için basit gerilim, sıkıştırma ve eğilme testlerinden geçer. Çekme testi için, ahşap malzeme Üniversal test makinesine yerleştirilir ve numuneyi çekecek şekilde yüklenir ve numunenin gerilimde başarısız olmasına neden olur. Ahşap malzemelerin sıkıştırma testi, uçları birbirinden uzağa çekmek yerine uçların birbirine itilmesiyle çekme testinin tersidir. İki farklı sıkıştırma testi şekli vardır: taneli ve taneye dik olan ve her biri test edilen malzeme hakkında farklı bir dizi özellik ortaya çıkaran. Tane sıkıştırma testi ile, test numunesinin taneleri boyunca uygulanacak yükü gerektirirken, tane sıkıştırma testine dik olan, yükün ahşap numunenin damarına dik olarak uygulanmasını gerektirir. Eğilme testi, yükün numunenin orta noktasında taneye dik olarak uygulanmasını gerektirirken, numunenin esas olarak ikiye bükülmesine neden olacak şekilde iki noktada alttan desteklenir. Ahşap ürünler üzerinde statik veya dinamik olarak testler yapılabilir.

 

Doğal ve İşlenmiş Ahşap ve Kereste Test Numuneleri

 

Mekanik testlerden geçen ahşap ve ahşap malzemeler genellikle iki ortak biçimden birine sahiptir: doğal ve mühendislik. Doğal ahşap ürünler, doğrudan ağaçlardan hasat edilen ve herhangi bir temel değişikliğe uğramayan ürünlerdir. Bu malzemeler genellikle doğal olarak yetişen ağaçlarda bulunan taneleri ve kusurları gösterir. İşlenmiş ahşap malzemeler, yapıldığı ahşabın özelliklerini değiştirmek için temelden değiştirilmiş doğal ahşaptan yapılmıştır. Kontrplak, yonga levha ve tutkalla kaplanmış ahşap gibi mühendislik ürünü ahşap, malzeme için istenen özelliklere göre seçilen birçok farklı işlem kullanılarak oluşturulur. Bu işlemler, doğal ahşaptan daha yüksek mukavemete veya esnekliğe sahip bir ürün oluşturmak için laminatlar, yapıştırıcılar veya reçine kullanarak daha küçük ahşap parçalarının veya katı ahşap levhaların birleştirilmesini içerir.

 

Uygulanabilir Test Standartları

 

ISO 3346 Tensile Stress Parallel to Grain of Wood Test Equipment

ISO 16984 Perpendicular Tensile Strength of Wood Panels Test Equipment

ASTM D143 Timber Clear Specimen Test Equipment

ASTM D1037 Wood Fiber Particle Panel Test Equipment

ASTM D3500 Tension Structural Panel Testing Machine